Ogrzewanie podłogowe – wady i zalety

W ostatnich latach nastąpiła znaczna poprawa w zakresie ogrzewania podłogowego. Jest ono jednym z systemów grzewczych, który pozwala na uzyskanie jednorodnej temperatury w całym domu, gwarantując najlepszy komfort. Jego główną wadą jest koszt. Jak działa ogrzewanie podłogowe? Jakie są jego zalety i wady?

Jak działa ogrzewanie podłogowe?

W przeciwieństwie do grzejników, które są umieszczane tu i ówdzie w pomieszczeniu i wypromieniowują ciepło w sposób ukierunkowany, ogrzewanie podłogowe, które jest zintegrowane z podłogą domu, jak sama nazwa wskazuje, stwarza nieporównywalny komfort, ponieważ jego ciepło rozprzestrzenia się równomiernie poprzez promieniowanie w pomieszczeniu, a co więcej, nie wysuszając powietrza z otoczenia. Mówi się, że ogrzewanie podłogowe jest emiterem “rozproszonym”, w przeciwieństwie do klasycznego grzejnika znanego jako emiter “lokalny”. Ciepło wytwarzane na podłodze jest rozprowadzane po całym pomieszczeniu i nie kumuluje się na suficie jak w przypadku tradycyjnych grzejników.
Ogrzewanie podłogowe znacznie się poprawiło, osiągając temperaturę nie przekraczającą 28°C, a więc bez negatywnych skutków zwłaszcza dla układu żylnego nóg mieszkańców domu, jak to miało miejsce na początku ogrzewania podłogowego.

ogrzewanie podłogowe wady i zalety

Jakie są rodzaje systemów ogrzewania podłogowego?

Istnieją trzy główne rodzaje systemów ogrzewania podłogowego: te, które działają z wykorzystaniem energii elektrycznej, te, które produkują ciepło z wykorzystaniem wody i wreszcie te, które zasilane są energią słoneczną.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe.

Elektryczne ogrzewanie podłogowe jest najłatwiejsze do zainstalowania. Składa się ona z siatki kabli elektrycznych na kratach, które po prostu rozwijają się na podłodze, gdzie po raz pierwszy wylewa się betonową płytę. Kable elektryczne działają jak rezystory, które przenoszą ciepło, które następnie jest wypromieniowywane do pomieszczenia domu. Dla zapewnienia maksymalnej izolacji, siatka kabla elektrycznego jest wyposażona w nieścieralną izolację termiczną o wysokiej gęstości. System elektrycznego ogrzewania podłogowego sprzedawany jest w gotowych do montażu zestawach. Ten rodzaj ogrzewania podłogowego może być pokryty wieloma rodzajami wykładzin podłogowych, od płytek po wykładzinę dywanową, parkiet i laminat.

Ogrzewanie podłogowe z ciepłą wodą.

Podłoga z ciepłą wodą jest najbardziej efektywnym i ekonomicznym systemem ogrzewania podłogowego. Składa się ona z sieci rurek ułożonych w pętle na pasujących do siebie płytkach. Podłoga z ciepłą wodą może być podłączona do pompy ciepła lub kotła kondensacyjnego. Układa się ją na izolacji termicznej i przykrywa płytą betonową, na której układa się wykładzinę podłogową. Te ostatnie mogą być płytki, kamień, terakota, parkiet (z wyjątkiem pływających), laminat, pod warunkiem, że jest kompatybilny z ogrzewaniem podłogowym. Wykładziny dywanowe, PCV i winylowe nie są zalecane na podłogach z gorącą wodą, chyba że są wytłaczane kompatybilnie.

Podłoga słoneczna.

Z pewnością jest to najbardziej ekonomiczny i przyjazny dla środowiska rodzaj ogrzewania podłogowego. Podłoga solarna składa się z obwodu rur, które zawierają ciecz roboczą, która jest podgrzewana przez energię słoneczną uchwyconą przez panele fotowoltaiczne. Ten system ogrzewania podłogowego nie wymaga magazynowania podgrzanej wody, ponieważ płyn jest wtryskiwany bezpośrednio do obiegu zainstalowanego w podłodze.

Zalety ogrzewania podłogowego

Zalety ogrzewania podłogowego.

Ogrzewanie podłogowe to wysokowydajny system grzewczy. Ponieważ ciepło rozkłada się równomiernie na całej powierzchni podłogi, poczucie komfortu jest całkowite. Na przykład, uczucie zimnych podłóg podczas chodzenia boso lub w skarpetach w Twoim domu jest skończone. Ogrzewanie podłogowe zapewnia taki sam komfort przy temperaturze 18°C, jak w przypadku innych systemów grzewczych przy temperaturze 20°C.
Oprócz szybkiego rozpraszania łagodnego i jednorodnego ciepła do pomieszczenia, w którym jest ono zainstalowane, ogrzewanie podłogowe jest niewidoczne i w przeciwieństwie do grzejników nie powoduje żadnych strat przestrzeni w domu.
Co więcej, ogrzewanie podłogowe nie wymaga konserwacji i jest bardzo proste w obsłudze, ponieważ jest po prostu programowane za pomocą termostatu.
Jest on higieniczny, ponieważ nie powoduje przemieszczania się kurzu w powietrzu, a także bezpieczny, ponieważ nie ma już ryzyka poparzenia grzejników.
Ten system grzewczy, który może być zainstalowany w każdym pomieszczeniu domu, nadaje się zarówno do nowego budownictwa, jak i renowacji.
Wreszcie, ogrzewanie podłogowe jest jednym z najbardziej efektywnych energetycznie systemów. Po pierwsze dlatego, że pracuje w niskich temperaturach i dlatego nie wymaga dużo energii, a po drugie dlatego, że umożliwia obniżenie temperatury w pomieszczeniu bez utraty komfortu.

Wady ogrzewania podłogowego

Wady ogrzewania podłogowego.

Poza wysoką ceną, trudno jest znaleźć poważną wadę ogrzewania podłogowego. Dobrze jest jednak wiedzieć, że ten rodzaj ogrzewania najlepiej sprawdza się w bardzo dobrze zaizolowanym domu, który nie wymaga wysokiego poziomu ogrzewania.

Możesz również polubić…