Malowanie ścian – co warto wiedzieć

Malowanie ścian jak do tej pory większość z nas powierza fachowcom. Zdajemy się na profesjonalistów w tej dziedzinie. Jednak cały proces pomalowania ścian wcale nie jest taki trudny. Zdecydowanie jesteśmy w stanie tą czynność wykonać sami. Wystarczy tylko dużo chęci do pracy i podstawowa wiedza odnośnie malowania, którą właśnie zamierzam podzielić się w tym artykule. Ponadto nic tak nie cieszy jak podziwianie efektu końcowego, który zawdzięczamy samym sobie. Kolejnym plusem przemawiającym za samodzielnym wykonaniem tej czynności jest oszczędność pieniędzy. Firmy specjalizujące się w malowaniu pomieszczeń wcale nie należą do tanich, a na fachowców termin oczekiwania jest dość długi. Więc jeśli zamarzy nam się odświeżenie bądź przemalowanie ścian możemy to wykonać sami.

Malowanie ścian krok po kroku

Ściany muszą być odpowiednio przygotowane pod malowanie. Bez tego sam proces malowania może okazać się wręcz niemożliwy do wykonania. Jednak na samym początku warto usunąć wszystkie możliwe sprzęty i meble z remontowanego pomieszczenia, zdecydowanie ułatwi to pracę. Jeśli czegoś nie jesteśmy w stanie wynieść to przesuńmy na środek i zabezpieczmy folią malarską. Folią malarską zabezpieczamy także podłogę. Ściany należy wyczyścić przed malowaniem. Jeżeli są jakieś pęknięcia lub ubytki w tynku to konieczne będzie położenie szpachli i wyszlifowanie jej, aby powierzchnia ścian była zupełnie gładka. Przed malowaniem warto jeszcze umyć ściany przy użyciu mydła malarskiego i gąbki. Pozwoli to je odtłuścić oraz pozbyć się kurzu, a jednocześnie wpłynie na lepszą przyczepność farby.

Co potrzebujesz do malowania? Lista rzeczy jest bardzo krótka. Do pomalowania ścian niezbędne będą:

  • kuweta na farbę
  • wałek
  • kij teleskopowy ( przyda się przy malowaniu wysokich pomieszczeń)
  • farba

Na rynku dostępnych jest wiele rodzajów wałków do malowania. W karcie specyfikacji farby zazwyczaj znajduje się informacja, w której producent zaleca odpowiedni rodzaj i długość włosia – warto z takiej rady skorzystać, gdyż ułatwi nam to pracę. Istotne są także warunki panujące w pomieszczeniu. Nie powinno być zbyt zimno oraz za bardzo wilgotno, gdyż może to wpłynąć na jakość kładzionej farby. Zbyt wysoka temperatura także nie jest korzystna, ponieważ gwałtownie przyśpiesza wysychanie farby, a tym samym zmniejsza jej wytrzymałość. Optymalna temperatura powinna mieścić się w zakresie 10 – 27 stopni Celsjusza. Natomiast wilgotność nie powinna być większa niż 80 %. Przed malowaniem należy bardzo dokładnie obkleić wszystkie otwory okienne oraz futryny jeżeli się oczywiście takie w danym pomieszczeniu znajdują. Ponadto zaleca się zabezpieczenia szyb okiennych folią. Unikniemy później ich szorowania z farby.

Jeżeli już mamy wszystko przygotowane pora na malowanie. Pamiętajmy, że jedna warstwa nie wystarcza na dobre pokrycie. Po wymalowaniu pierwszej warstwy musimy odczekać, aż ściany będą całkowicie suche ( czas schnięcia farby podany jest na produkcie), a następnie położyć drugą warstwę.

Więcej na biznes.meble.pl

Możesz również polubić…