Żaluzje – jakie wybrać

Żaluzje – jakie wybrać

Osłona okienna powinna spełniać dwa zasadnicze zadania, powinna być praktyczna oraz dekoracyjna. Chcąc zapewnić sobie prywatność i jednocześnie ochronić nasze wnętrze przed nadmiernym nasłonecznieniem powinniśmy zastosować odpowiednią osłonę okienną. W ofertach sklepów wybór wariantów jest ogromny, a wiodącym rozwiązaniem są rolety i żaluzje. Każda z metod zapewni naszemu wnętrzu stylowy wygląd oraz przytulny klimat.

Żaluzje, choć rolety nie pozostają w tyle, są częstym wyborem. Możemy decydować między poziomymi i pionowymi. Poziome to zdecydowanie bardziej uniwersalny rodzaj i z łatwością zastosujemy je na naszych oknach, bez względu na ich wielkość i kształt. Dodatkowym rozróżnieniem jest materiał z jakiego są wykonane żaluzje. Mogą być wytwarzane z drewna, aluminium oraz bambusa.

Żaluzje drewniane

Naturalne piękno tkwiące w drewnie sprawia, że wyboru żaluzji drewnianych dokonujemy coraz częściej. Nadają naszemu wnętrzu wyjątkowy, ciepły nastrój pełniąc jednocześnie funkcję regulacji dopływającego światła dziennego. Wpadające promienie słońca są ciepłej barwy, dzięki czemu pomieszczenia mają przytulny charakter. Decydując się na żaluzje drewniane powinniśmy zwrócić uwagę na rodzaj drewna. Ma to znaczenie w pomieszczeniach o dużej wilgotności.

Żaluzje drewniane są dostępne w szerszej ofercie pod względem szerokości lameli niż żaluzje aluminiowe. Listewki mogą osiągać wymiary nawet do 70 mm. Im większa szerokość lameli tym lepsze wrażenia estetyczne i elegancki efekt końcowy. Dodatkowo pojedyncze listwy mogą być wzmocnione dodatkową warstwą lakieru, co zwiększa ich funkcjonalność.

Żaluzje aluminiowe

Żaluzje aluminiowe wiodły prym w latach 90. i są najbardziej znanymi wśród osłon okiennych. Łatwy sposób montażu, mnogość wariantów oraz duża odporność to tylko niektóre ich cechy. Dzięki aluminium, z którego są wykonane, sprawdzą się doskonale w łazience czy kuchni, gdzie poziom wilgoci jest wyższy. Różnorodność kolorystyki pozwala dopasować je również do innych pomieszczeń jak sypialnia czy salon. Co ciekawe, mogą imitować drewno, a to daje nam całą masę możliwości. Jeśli wnętrza w stylu skandynawskim to nasza bajka, z łatwością osiągniemy ten efekt dobierając odpowiednią taśmę.

Jakie żaluzje wybrać do okien dachowych?

Osłanianie okien dachowych staje się coraz częstszą potrzebą. Możliwości jest kilka,rolety dachowe, plisy dachowe, ale również żaluzje, które są najtańszym rozwiązaniem, ale też rozwiązaniem inwazyjnym. Montaż jest łatwy, ale wymaga dodatkowej drabinki, w którą wsuwane są lamele. Jak w przypadku innych żaluzji ogromnym plusem jest dostępność żaluzji w różnych kolorach.

Możesz również polubić…