Charakterystyka przenośników taśmowych

Dzisiejsze czasy przynoszą wiele praktycznych rozwiązań pomagających na optymalizację pracy i zwiększenie ogólnej efektywności procesów produkcyjnych. Jednym z nich jest automatyzacja transportu wewnętrznego realizowana poprzez zastosowanie przenośników taśmowych.

Czym są przenośniki taśmowe?

Przenośniki taśmowe to urządzenia służące do transportowania drobnych produktów lub materiałów sypkich. Wykorzystuje się je w wielu gałęziach przemysłu, a miejscami, gdzie świetnie się odnajdują, będą:

  • kopalnie
  • magazyny
  • place budowy
  • sklepy

W zależności od wykorzystania w danym sektorze wykorzystywany może być też inny rodzaj taśmy przemysłowej.

Rodzaje przenośników taśmowych

Dobór sprzętu do danej gałęzi przemysłu jest ważnym aspektem pomagającym wspomóc efektywność prac. Rynek oferuje kilka rodzajów przenośników taśmowych, jednak który z nich najlepiej wybrać do danej linii produkcyjnej? Warto najpierw dowiedzieć się o właściwości każdego z nich, aby ostateczna decyzja nie została podjęta zbyt pochopnie oraz by dobrane dla danego procesu przenośniki były optymalne, ergonomiczne i ekonomiczne.

Przenośniki wibracyjne

Technologia zastosowana w tego rodzaju przenośnikach, ma za zadanie wpłynięcie drganiami na dany produkt, aby równomiernie rozmieścić go w opakowaniu. Pomaga to zarówno w zapakowaniu przedmiotu, jak i lepszym wykorzystaniu przestrzeni magazynowej. Szybkość napędu takiej taśmy zależy od mocy zastosowanego elektromagnesu.

Przenośniki próżniowe

Poprzez wykorzystanie w nich sprężarek są w stanie zasysać produkty. Ma to wielkie znaczenie w całej drodze, jaką odbywa dany materiał, gdy taśma na linii produkcyjnej ma dużą prędkość. Warto dodać, że nie trzeba ich stosować na całym torze, jakim odbywa produkt, tylko w miejscach, gdzie jest on szczególnie narażony np. na wypadnięcie z taśmy.

Przenośniki spiralne

Dzięki działaniu, jakie wywiera motoreduktor na spirali, zaczyna się ona obracać, skutkiem czego transportuje produkty lub materiały w wybrane miejsce. Należy pamiętać, że zapewnia ona zawsze jednostajne przemieszczanie produktów. Biorąc pod uwagę układ całego urządzenia, są warianty, które ładują zarówno od góry jak i od dołu.

Czy rodzaj taśmy przenośnikowej ma znacznie?

Taśma przenośnikowa to element, na którym transportowane są produkty. W różnych rodzajach gałęzi przemysłu, z pewnością wykorzystywane będą inne warianty. Na jakiej, więc podstawie powinno się dobierać taśmy do przenośników?
Najpierw trzeba określić rodzaj produktu, jeśli jest to stosunkowo nieduży lub sypki materiał, którego temperatura nie przekracza 60°C, najpowszechniejszą do zastosowania taśmą będzie zwykła taśma przenośnikowa.

Możesz również polubić…