Rury na widoku? Jak je ukryć lub wykorzystać?

Jesteś zmęczony widokiem rur, które szpecą ściany twojej kuchni, łazienki lub sypialni? Istnieje kilka metod, które można wykorzystać, aby ukryć te nieestetyczne, ale istotne dla prawidłowego funkcjonowania domu elementy. Odkryj nasze wskazówki dotyczące korzystania z odsłoniętych rur w Twoim domu.

W których pomieszczeniach najczęściej znajdują się widoczne rury?

Zazwyczaj są to rury grzewcze lub hydrauliczne. Są to niezbędne rury dla Twojego domu, ale szybko mogą stać się nieestetyczne. Najczęściej można je znaleźć w łazience lub w kuchni. Mogą one wkraczać na ściany, podłogi lub sufity. W niektórych przypadkach orurowanie może znajdować się nawet na środku pomieszczenia, co zmusza do zainstalowania centralnego słupka do jego ukrycia. Na szczęście nie ma potrzeby wykonywania dużej ilości pracy, aby ukryć widoczne rury, a wręcz przeciwnie, aby wykorzystać je do przekształcenia ich w prawdziwe elementy dekoracyjne.

ukrywanie rur w mieszkaniu

Ukrywanie rur w mieszkaniu – wykonywanie szalunków na zamówienie.

Prostym rozwiązaniem do ukrycia odsłoniętych rur kanalizacyjnych i wodnych w łazience lub toalecie jest wykonanie deskowania na zamówienie, które idealnie je ukryje. Od sklejki do płytki gipsowej, drewna lub wodoodpornej płyty gipsowo-kartonowej – do jej wykonania można użyć różnych materiałów. Po wykonaniu należy pamiętać o pomalowaniu deskowania, ułożeniu płytek według własnego gustu lub wybraniu powłoki dekoracyjnej tak, aby wtapiała się w wystrój. Podczas instalowania deskowania w kuchni lub łazience, upewnij się, że wybierzesz farbę do wilgotnych pomieszczeń.
Najprostszym sposobem wykonania deskowania na zamówienie jest połączenie ze sobą pasów paneli, które są trzymane razem z drewnianymi łącznikami. Do wykonania deskowania poziomego potrzebna jest tylko jedna listwa. W przypadku deskowania pionowego do wykonania podpory konieczne jest użycie dwóch knag.
Pamiętaj, aby zostawić co najmniej 1 cm przestrzeni pomiędzy rurami a knagami. Zaleca się również pozostawienie dostępu do rur w szalunku, tak aby w przypadku nieszczelności można było szybko uzyskać do nich dostęp bez konieczności rozpinania całej konstrukcji. Powszechnie nazywa się to lukiem inspekcyjnym.
Większość majsterkowiczów będzie mogła – jeśli pomieszczenie na to pozwoli – całkowicie uformować ścianę, na której znajdują się rury, na przykład stworzyć regał ścienny. Albo dodatkowe miejsce do przechowywania w łazience.

maskowanie rur w pokoju

Maskowanie rur w pokoju – użyj zsuwni i gzymsów.

Innym rozwiązaniem umożliwiającym ukrycie rur jest zastosowanie plastikowych osłon na rury. Estetyczne, łatwe w utrzymaniu, solidne i szybkie w montażu, mogą być instalowane poziomo lub pionowo z narożnymi zwrotami. Można je również zdemontować w celu zapewnienia łatwego dostępu do rurociągów. Szkoda by było się bez nich obejść.
Do rur na wysokości, takich jak rury klimatyzacyjne, mogą Państwo preferować gzymsy z PCV. Zaczepią się one na krawędziach wsporników rur. Ozdobne, będą miały tę główną zaletę, że łatwo je zdemontować, aby utrzymać otwór na rurach.
Kanały takie jak gzymsy są często dostępne w standardowych rozmiarach w marketach budowlanych. Mogą być również wykorzystywane do ukrycia rur zewnętrznych.

jak ukryć rury na ścianie

Rury jako dekoracja.

Twój budżet jest napięty i nie możesz sobie pozwolić na przeznaczenie jego części na montaż sufitu podwieszanego lub szalunek do ukrycia rur? Sprytnie wkomponuj je w swoje wnętrze, po prostu przemalowując ściany swojego pokoju, kontury okien lub drzwi oraz odsłonięte rury. Będą one już znacznie mniej widoczne.

Możesz również użyć sztucznych kwiatów, które zrobisz wspinając się wokół swojej rury. W tym samym stylu struna świetlna LED może być użyta do stworzenia nastrojowego światła w salonie lub sypialni bez konieczności mocowania jej do ściany za pomocą haczyków. Efekt dekoracyjny jest gwarantowany.
Kolejna dekoracyjna wskazówka, jeśli chcesz ukryć rurę grzejnika pod oknem, najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie podwójnych zasłon. Wybierz zasłony, które są w harmonii z resztą dekoracji.
Istnieje również kilka bardzo łatwych sztuczek, aby zamienić swoje rury w prawdziwe elementy dekoracyjne!

Może Ci się również spodoba