Stolica gospodarki morskiej

Szczecin to miasto, które nie kojarzy się może jako ośrodek szczególnie turystyczny tak jak inne miejscowości Pomorza Zachodniego i nie leży bezpośrednio nad morzem. Mimo to, warto je odwiedzić z uwagi na interesującą historię, piękną architekturę, bogatą ofertę kulturalną i rozrywkową. Jest to z pewnością dobre miasto do odwiedzin lub spędzenia tutaj weekendu. Warto również pamiętać o Szczecinie ponieważ jest to jeden z najważniejszych i strategicznych ośrodków gospodarczych w naszym kraju. To wszystko za sprawą portu morskiego i rzecznego, który umożliwia transport drogą morską a także pozostaje dla Polski bardzo ważnym “oknem na świat” w handlu międzynarodowym.

Miasto portowe

Szczecin jest stolicą i największym miastem województwa zachodniopomorskiego. To miasto, należące do Polski od 1945 r., jest również jednym z największych w Polsce pod względem zarówno powierzchni (300,55 km2) jak i liczby ludności (407 811 mieszkańców w 2011 roku).
Szczecin wyróżnia się również jako miasto portowe. Uwagę wszystkich przybywających zwraca imponujący port morski i rzeczny ulokowany na Odrze i Regalicy (rzece, którą nazywa określa się jako prawe ramię Odry). Port Szczecin importuje rudy, zboża, oleje, bloki granitowe, papier, celulozę oraz drobnicę natomiast eksportuje węgiel, żelazo, zboże i drobnicę. Wraz z portem w Świnoujściu tworzy zespół portów, które obsługują gospodarkę morską dla całej  zachodniej Polski. Port w Szczecinie wyróżnia się profesjonalną i nowoczesną infrastrukturą, posiada aż 103 nazwane nabrzeża oraz specjalistyczne terminale przeładunkowe jak również bazy towarowe.

Transport morski

Obecność tak ważnego na gospodarczej mapie Polski portu oznacza zatem, że w Szczecinie istnieje bardzo duże zapotrzebowanie na usługi spedycyjne. Oferuje je coraz więcej firm i przedsiębiorstw. Szczególnie popularna jest spedycja morska: umożliwia ona uzyskanie wysokich efektów a jednocześnie niższych kosztów, co za tym idzie jest bardziej konkurencyjna w stosunku do innych rodzajów spedycji. Spedycja Szczecin może być realizowana zarówno na trasach krótkich, międzynarodowych jak i międzykontynentalnych. Często stosowana jest spedycja intermodalna (przy wykorzystaniu różnych środków transportu, najczęściej odbywa się najpierw drogą kolejową a następnie morską).
W ramach spedycji morskiej mogą być wykonywane również następujące działania: przygotowywanie ładunku do transportu, dbałość o skompletowanie niezbędnych dokumentów, o przestrzeganie niezbędnych norm sanitarno-epidemiologicznych (przy współpracy z odpowiednimi instytucjami), organizacja odpraw celnych czy ubezpieczenie przewożonego towaru.

Możesz również polubić…