Różnorodne podkładki i ich zastosowanie

Podkładki różnego rodzaju znajdują zastosowanie w bardzo wielu dziedzinach. Stanowią często niezbędny element wielu maszyn jak również wykorzystywane są w realizacji wielu konstrukcji. ze względu na to, że mają tak różne role, produkowane są z różnorodnych materiałów jak również mają odmienne kształty. Nie sposób wymieć wszystkich dostępnych na rynku podkładek, jednak niektóre z nich z pewnością zasługują na bliższe ich poznanie.

Stosowanie podkładek sprężynowych

Podkładki sprężynowe to wiele ich rodzajów, różnią się one od siebie przede wszystkim kształtem jak również zastosowaniem. Najczęściej wykorzystywane są w miejscach narażonych na drgania, bardzo często jak element zabezpieczający przed odkręcaniem się śrub. Najprostsze podkładki często posiadają rozcięcie, które wpływa na ich użytkowanie, ponieważ w ten sposób zapobiega się ich pękaniu pod wpływem drgań. Podkładki sprężynowe DIN 127 to produkty wykonane zgodnie z odpowiednimi normami, charakterystyczne dla tego typu produktów. Są to zazwyczaj podkładki jednozwojowe, wykonywane ze stali. Niezwykle często są cynkowane, co pozwala zapobiegać ich uszkadzaniu przez niekorzystne warunki pogodowe.

Zastosowanie szerokich podkładek

Podkładki szerokie DIN 440 są wytwarzane również ze stali. Ich średnica całkowita jest spora szerokość podkładek jest znacznie większa niż średnica otworu przeznaczonego na śrubę. Stosowane są nie tylko w układach mechanicznych, ale bardzo często również jako element wzmacniający konstrukcje. Ze względu na swoją wielkość chronią śruby przed wnikaniem w materiał, z którego wykonywana jest konstrukcja. Niezwykle często stosowane są na przykład podczas tworzenia konstrukcji drewnianych, drewno bowiem bywa stosunkowo miękkie i w związku z tym śruby mogą dość głęboko wnikać w drewno. Zastosowanie szerokich podkładek zapobiega takim problemom, a ponadto sprawia że cała konstrukcja jest znacznie mocniejsza i stabilniejsza. Wykorzystywanie podkładek jest obecnie powszechne, bez nich bardzo wiele prac nie mogłoby zostać właściwie wykonanych.

Niektóre z nich d wielu lat pozostają niezmienne, jak chodzi o ich kształt oraz zastosowanie. Dobrym przykładem mogą być tutaj podkładki papowe, które już kilkadziesiąt lat temu stosowane były w takiej samej formie. Zazwyczaj wykonywane są z ocynkowanego metalu, jednakże w ostatnim czasie na rynku pojawiły się również podkładki wykonane z plastiku. Są niezwykle szerokie, z wypukłym środkiem, dzięki czemu doskonale zabezpieczają przed wbiciem gwoździ zbyt głęboko. Nazywane są podkładkami papowymi, ponieważ najczęściej stosowane są właśnie w celu przytwierdzenia papy na wskazanej powierzchni. Dość powszechnie są również wykorzystywane podczas tworzenia wielu konstrukcji.

Możesz również polubić…