Jak wykorzystać obrzeża meblowe?

W produkcji mebli wykorzystywane są między innymi obrzeża meblowe. To materiały, które znajdziemy w każdej hurtowni płyt meblowych lub w sklepach, w których znajduje się asortyment do wykończenia wnętrz, również w sieciówkach. Obrzeża to jedna z najmniejszych elementów, które składają się na budowę mebla i jednocześnie części, które są każdego dnia narażone na zniszczenie. Na szczęście możemy je wymienić, dzięki czemu odświeżymy mebel, a nie będziemy musieli od razu go w całości wymieniać.

Obrzeża to cienkie paski forniru lub innego materiału, które stosuje się do wykończenia mebli. Głównym zadaniem obrzeży jest zabezpieczenie płyty meblowej przed zniszczeniem. Dzięki obrzeżom do wnętrza płyty nie dostaje się wilgoć oraz minimalizujemy ryzyko uszkodzenia płyt w miejscach, gdzie są najbardziej delikatne. Elementy te mogą powstawać z różnego typu drewna oraz materiałów syntetycznych, dzięki czemu przyklejając je do mebli nadajemy im ostateczny szlif. Poza zabezpieczeniem, pobrzeża mają również bardzo duży wpływ na końcową estetykę mebla i pełnią funkcję dekoracyjną.

Jak i kiedy korzystamy z obrzeży meblowych?

Przede wszystkim obrzeża meblowe wykorzystywane są na szeroką skalę w przemysłowej produkcji mebli, gdzie przyklejane są na zakończenia płyt meblowych w celu ich zabezpieczenia oraz nadania im estetycznego wyglądu. Nowoczesne obrzeża są bardzo łatwe w instalacji, dlatego z powodzeniem mogą być wykorzystywane zarówno przez profesjonalnych producentów mebli oraz przez amatorów, którzy tworzą meble w domowym zaciszu. Wystarczy wyposażyć się w dedykowany klej syntetyczny lub żywicę, które są idealnym spoiwem do łączenia płyt z obrzeżami.

Współczesne metody produkcji pozwalają na stworzenie obrzeży z wielu materiałów. Bardzo często jest to naturalne drewno, jednak dużym zainteresowaniem cieszą się również tworzywa sztuczne, które mogą imitować kamienne wykończenie lub inne przedmioty. Obrzeża to części mebli, które swobodnie możemy wymienić we własnym zakresie. Ich wymiana to sprawdzony i tani sposób na renowację mebli lub ich odświeżenie, dzięki czemu będziemy cieszyć się nimi dłużej. Odpowiednie zabezpieczenie płyt meblowych to podstawa.

Możesz również polubić…