Sztuka obróbki kamienia: Tradycje i nowoczesność w kamieniarstwie

Kamieniarstwo to zawód znany od starożytności. Tak wszechstronny materiał, jak kamień daje mnóstwo możliwości aranżacyjnych w naszych ogrodach, na patio i działkach rekreacyjnych. Kamień podnosi wartość wizualną przydomowej przestrzeni ogrodowej, dlatego jest tak chętnie i często wykorzystywany. 

Zalety kamienia w ogrodzie – do czego można go wykorzystać?

Kamienie ogrodowe są bardzo wdzięcznym materiałem. Przede wszystkim wyglądają naturalnie w przydomowych ogrodach, na podwórkach i działkach. Świetnie wpisują się w klimat wielu wystrojów, nie tylko rustykalnych i boho, ale także nowoczesnych. 

Kamienne podesty pod meble ogrodowe, dzięki którym można stworzyć wygodne miejsce do przesiadywania, bez zapadania się nóg krzeseł i stołów w ziemię, kamienne grille, stające się częścią stałej aranżacji i kamienne donice na miniaturowe drzewka już od lat ozdabiają wiele zielonych przestrzeni rekreacyjnych wokół domów. 

Zaletą materiału takiego, jak kamień, jest przede wszystkim jego wytrzymałość – jest odporny na każdą pogodę i przez lata nie zmienia swojej formy, ani nie niszczy się w przeciwieństwie do wielu materiałów używanych do aranżacji przestrzeni na zewnątrz. Kamień jest naturalny jak drzewa, krzewy, trawa i pasuje do przeróżnych ogrodów, ponieważ wpisuje się w ich style. 

Kamienie ogrodowe nie niszczą się, są odporne na wiele negatywnych czynników: słońce, mróz, deszcz, wiatr czy wszechobecne owady. Do czego możesz wykorzystać kamienie ogrodowe? Oto kilka przykładów:

  • ścieżki – wysypane żwirem lub innym tego typu materiałem ścieżek ułatwi poruszanie się po ogrodzie nawet po dużym deszczu;
  • kwietniki – większość kwiatów świetnie wygląda w otoczeniu dobranych kolorem i wielkością kamieni;
  • miejsce przeznaczone do wypoczynku – rekreacyjne działki lub wydzielone do siedzenia miejsca w ogrodzie muszą mieć zabezpieczenie w formie stabilnego podłoża. Tu właśnie świetnie sprawdzą się kamienne płyty lub kamienie ogrodowe wyłożone na ziemi;
  • przestrzeń wokół drzew;
  • Naturalne ogrodowe palenisko – kamienie ogrodowe doskonale zabezpieczają przestrzeń wokół niego.
  • ścianki i konstrukcje z kamieni oddzielające poszczególne części ogrodu od siebie;
  • skalniaki.

To oczywiście tylko kilka przykładów. Nowoczesne sposoby obróbki kamienia dają coraz więcej możliwości użytkowych i aranżacyjnych.

Jaki kamień pasuje do ogrodu?

Każdy ogród jest inny, więc każdy wymaga indywidualnego podejścia. Rodzaj roślin, sposób rozplanowania i użytkowania ogrodu sprawia, że wykorzystywane są różne kamienie. Najczęściej stosowane w ogrodach to:

  • otoczaki i żwiry – gładkie otoczaki powstają naturalnie lub w wyniku obróbki. Mogą być białe, szare, czerwone, w formie żwiru, kory kamiennej. Doskonale prezentują się wizualnie. Dzięki różnym wielkościom znajdziesz dokładnie takie, jakich potrzebujesz;
  • grys ogrodowy – granitowy, marmurowy, kwarcytowy, w formie pokruszonych kawałków kamienia często używany pod meble wypoczynkowe ogrodowe. Idealny do wysypywania ścieżek, rabat oraz jako budulec do ogródków japońskich;
  • kamień łupany;
  • gnejs (kora kamienna).

Można do aranżacji ogrodów używać także głazów ogrodowych, płytek i innych ciekawych rozwiązań, które wpłyną na atrakcyjność wystroju. Na temat kamieni ogrodowych możesz poczytać tutaj: https://kamieniarstwo-olesnica.pl oraz tutaj: https://kamieniarstwo-olesnica.pl/2022100457/co-warto-wiedziec-o-kamieniach-ogrodowych.

Możesz również polubić…