Pompa głębinowa – jak wybrać właściwą?
Pompa głębinowa to urządzenie niezbędne w procesie dostarczania wody z głęboko położonych studni czy ujęć do domów, gospodarstw rolnych czy innych obiektów. Jej działanie opiera się na zasadzie zasysania wody z określonej głębokości, następnie transportowania jej do miejsca docelowego. Wybór odpowiedniej pompy głębinowej może jednak stanowić niełatwe zadanie – zwłaszcza, że producenci wręcz prześcigają się w projektowaniu nowych rozwiązań. Podpowiadamy więc, czym sugerować się, wybierając pompy głębinowe.
1. Pompa głębinowa – jak to działa?
2. Pompy do studni wierconych i kopanych
3. Różne pompy głębinowe. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Jeśli masz wątpliwości, jaka pompa głębinowa będzie odpowiednia w danym przypadku, dobrze zaufać ekspertom. Poszukaj punktu sprzedaży oferującego szeroki wybór pomp głębinowych.
Pompa głębinowa – jak to działa?
Pompy głębinowe działają zgodnie z konkretnym schematem, a aby tak się stało, w ich konstrukcji musi znaleźć się kilka elementów. Najważniejsze części to:
- silnik – napędza pompę; moc silnika to podstawowy parametr wpływający na proces pompowania wody,
- wirnik i łopatki – generują ruch, który pobiera wodę do pompy i przetłacza ją do miejsca przeznaczenia,
- wirnik zabezpieczający – chroni przed zanieczyszczeniami i piaskiem, które mogą uszkodzić jej wnętrze,
- korpus pompy – zapewnia szczelność oraz ochronę przed wodą.
Pompy do studni wierconych i kopanych
Chcąc dobrać pompę głębinową, musisz dokonać wyboru pomiędzy dwoma podstawowymi typami. Inną charakterystykę mają pompy do studni głębinowych kopanych, inną zaś – pompy zaprojektowane z myślą o studniach wierconych.
- Pompy do studni kopanych
Są także określane mianem pomp monoblokowych. Wyglądają jak tuba ze stali nierdzewnej, z elementem ssącym w dolnej części urządzenia. Po zassaniu wody pitnej przepływa ona przez obudowę na całej długości. Dzięki temu możliwa jest praca w studniach o dużej średnicy, w których ruch wody nie cechuje się dużą intensywnością.
- Pompy do studni wierconych
W dolnej części takiej pompy umieszcza się silnik elektryczny, w górnej zaś – faktyczne urządzenie. Średnica takiego urządzenia jest zwykle niewiele mniejsza od średnicy odwiertu.
Różne pompy głębinowe. Na co zwrócić uwagę podczas zakupu?
Przy wyborze odpowiedniej pompy głębinowej warto wziąć pod uwagę kilka kluczowych czynników.
- Głębokość studni – to pod jej kątem dopasowuje się moc i wydajność pompy.
- Wydajność i ciśnienie – związana z tym, ile wody musi być pompowane i jakie ciśnienie jest potrzebne do dostarczenia jej do miejsca docelowego.
- Materiał – pompa powinna być trwała i odporna na korozję; najczęściej stosowane materiały to stal nierdzewna, żeliwo i tworzywa sztuczne.
Zwróć uwagę na renomę producenta i jakość pompy. Wybierz pompę znanej i zaufanej marki, która oferuje gwarancję jakości oraz zapewnia niezbędne wsparcie techniczne i serwisowe.
Najnowsze komentarze