Bojler elektryczny: wszystko, co warto wiedzieć przed zakupem

Wielu z nas marzy o posiadaniu własnego domu. Jednak często dopiero wtedy, gdy to marzenie się spełnia, zdajemy sobie sprawę z tego, jakie obowiązki za sobą niesie. Jednym z nich niewątpliwie jest zatroszczenie się o ciepłą wodę – coś, co mieszkańcom bloków wydaje się oczywiste. Jeśli interesuje cię bojler elektryczny, dzięki któremu uda ci się ciepłą wodę uzyskać, zapoznaj się z kilkoma podstawowymi informacjami.

1. Jakie są rodzaje bojlerów?
2. Jakie są rodzaje zasilania w bojlerach?
3. Jaką moc bojlera wybrać?
4. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu bojlera?

Bojler jest nazwą potoczną, jednak przyjął się na tyle, że każdy wie, co ona oznacza. Bojlerem nazywamy pojemnościowy ogrzewacz wody, urządzenie, które przy pomocy odpowiednich elementów grzewczych, wytwarza ciepłą wodę użytkową. Na co zwrócić uwagę zanim zakupimy bojler?

1. Jakie są rodzaje bojlerów?

Istnieje wiele rodzajów bojlerów. Urządzenie to, jak każde inne, regularnie ulega unowocześnianiu, dzięki czemu może nam coraz lepiej służyć. Zanim wybierzesz się do sklepu po bojler, zdecyduj, jaki rodzaj urządzenia będzie dla ciebie odpowiedni.

Jaki rodzaje bojlerów wyróżniamy?

bojler elektryczny: obecnie jeden z najczęściej wybieranych bojlerów. Przeważnie składa się ze zbiornika emaliowanego, izolacji, wlotu i wylotu, a także grzałki elektrycznej. Warto jednak wiedzieć, że na tym nie koniec. Bywa, że bojlery elektryczne mają bardziej skomplikowaną budowę. Przykładowo, urządzenie może posiadać dwie grzałki zamiast jednej. To przydatna opcja, ponieważ może się przecież zdarzyć, że jedna z grzałek przestanie działać.

To właśnie na grzałce elektrycznej opiera się działanie bojlera elektrycznego. Grzałka służy ogrzewaniu wody wewnątrz zbiornika. Dzięki temu możemy bez przeszkód regulować temperaturę wody. Należy również pamiętać, że możemy wybrać grzałkę elektryczną o różnej mocy.

bojler z wężownicą: w jego wnętrzu znajduje się specjalna rur w kształcie litery U, która podgrzewa wodę. Warto jednak wiedzieć, że przy tym rodzaju bojlera sam proces nagrzewania trwa dosyć długo, ponieważ powierzchnia nagrzewania jest niewielka. Aby nieco nad tym zapanować, możesz zakupić bojler z podwójną wężownicą.

bojler dwupłaszczowy: jeśli zależy ci, by wybrany przez ciebie bojler szybko radził sobie z podgrzewaniem wody, zamiast bojlera z wężownicą możesz wybrać bojler dwupłaszczowy. Ten jest jednym z najbardziej nowoczesnych urządzeń, wykorzystywanych do podgrzewania wody w domu. Posiada centralne ogrzewanie, doprowadzające wodę do płaszcza (stąd nazwa), czyli zewnętrznego zbiornika. Z kolei woda, która zbiera się w tym zbiorniku, ogrzewa wodę w zbiornika wewnętrznym. Ten proces sprawia, że bojler dwupłaszczowy wygrywa z konkurencją pod względem szybkości nagrzewania wody. Zawdzięcza to maksymalnej powierzchni nagrzewania.

Oczywiście ostateczny wybór będzie zależał również od możliwości finansowych: im bardziej nowoczesne urządzenie, tym więcej będzie kosztować.

2. Jakie są rodzaje zasilania w bojlerach?

Wybór rodzaju bojlera to jedno, ale pozostaje jeszcze kwestia rodzaju zasilania w bojlerach. Zwróćmy na to uwagę, gdy wybieramy się do sklepu po bojler.

Bojlery bowiem mogą być gazowe lub elektryczne. W tym pierwszym przypadku, woda podgrzewana jest za pomocą piecyka zasilanego gazem (płynnym lub ziemnym). Z kolei bojlery elektryczne zasilane są oczywiście prądem. W tym przypadku można wybrać model jednofazowy lub trójfazowy.

3. Jaką moc bojlera wybrać?

Od mocy bojlera będzie zależeć to, z jaką prędkością podgrzeje się woda. A zatem nie trzeba wyjaśniać, jak ważny jest wybór odpowiedniej mocy bojlera. Odpowiedniej, czyli jakiej?

Jeśli mieszkasz w domu jednorodzinnym, zdecyduj się na zakup bojlera o mocy od 3 do 4,5 kW. Taka moc powinna w zupełności wystarczyć czteroosobowej rodzinie.

4. Na co zwrócić szczególną uwagę podczas zakupu bojlera?

Rodzaj bojlera, rodzaj zasilania i moc urządzenia, to nadal nie wszystko. Liczy się również kilka innych, równie istotnych kwestii.

Poza mocą bojlera, jeżeli zdecydowałeś się na urządzenie wyposażone w podgrzewacz pojemnościowy, zwróć uwagę na wielkość zbiornika magazynującego wodę. W przypadku rodziny złożonej z kilku osób, optymalna pojemność zbiornika to minimum 120 litrów.

Ze względu na komfort użytkowania urządzenia z podgrzewaczem przepływowym, zwróć uwagę na to, czy urządzenie posiada elektroniczny układ sterowania natężenia strumienia wody. Kluczowy jest także materiał, z którego wykonano urządzenie. Jeśli zależy ci, by bojler służył ci jak najdłużej, zainwestuj w model, który wykonano ze stali nierdzewnej, a następnie pokryto odporną na wysokie temperatury powłoką żywiczną.

Pamiętaj, że alternatywę, a więc podgrzewacze emaliowane, cechuje duże zagrożenie korozją. Zatem gdy wybierasz bojler, nie kieruj się jedynie kryterium ceny. Pamiętaj, że urządzenie powinno być przede wszystkim bezpieczne dla domowników i wykonane tak, by służyło jak najdłużej.

Oczywiście większe bezpieczeństwo i większy komfort użytkowania wiąże się również z wyższą ceną.

 

Możesz również polubić…