Winda towarowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia?
Codzienność osób pracujących w halach magazynowych, centrach logistycznych czy zakładach produkcyjnych nie należy do najłatwiejszych. Wykonywanie czynności związanych z przewozem, podnoszeniem do góry i opuszczaniem na dół ciężkich i dużych ładunków – czasami jest dla nich niezwykle trudne, a nawet niebezpieczne.
Aby usprawnić transport pionowy i wyeliminować ryzyko wypadków już od dawna, w Polsce wykorzystuje się rozwiązania takie jak: platforma osobowo-towarowa i winda towarowa. Te urządzenia w praktyce, w przewozie ciężarów między piętrami zdają egzamin w 100%. Jednak, aby tak się stało, ważne jest ich idealne dopasowanie do miejsca i przeznaczenia. O tej kwestii wie prawie każdy, zainteresowany kupnem urządzenia. Sprawdźmy zatem – O czym jeszcze warto pamiętać? Na co trzeba zwrócić uwagę przed zakupem windy towarowej?
Czym są windy towarowe?
W wielu firmach transport ciężkich towarów to codzienność. Zazwyczaj, rozładunek i załadunek odbywa się pod dużą presją czasu. Ten fakt nie wywołuje zdziwienia, szybka dostawa towarów, sprawny przewóz surowców i materiałów – decydują o efektywności całego przedsiębiorstwa. Potrzebny towar ma być dostarczony “od ręki”!
Nie byłoby to możliwe bez wind towarowych, które najprościej rzecz ujmując są specjalistycznym sprzętem do transportu ładunków pomiędzy kondygnacjami. Ten rodzaj urządzeń dźwigowych może być instalowany wewnątrz, jak i na zewnątrz budynku i podlega nadzorowi Urzędu Dozoru Technicznego.
Co jeszcze trzeba wiedzieć? Platformy towarowe działają w sposób półautomatyczny, tzn. rola obsługi ze strony człowieka jest ograniczona do załadunku towaru, zamknięcia drzwi szybu oraz wyboru piętra. Należy jednak wiedzieć, że polskie firmy dźwigowe oferują inny rodzaj urządzeń do podnoszenia i są to dźwigi osobowo-towarowe, którymi oprócz ładunku, mogą jeździć ludzie.
Jakie rodzaje dźwigów towarowych można kupić w Polsce?
Obecnie produkowane dźwigi towarowe mogą być dostosowane do indywidualnych potrzeb klienta i da się je wykorzystać w przeróżnych miejscach i warunkach. Można nawet śmiało stwierdzić, że winda towarowa “zagościła” w polskich domach i firmach. Stało to się za sprawą popularnych, małych dźwigów, które mają stosunkowo niewielkie udźwigi – 100 lub 200kg.
Hotel, restauracja, hurtownia, sklep meblowy, salon samochodowy czy wielokondygnacyjna nieruchomość prywatna – nikt nie lubi dźwigać! Z tej przyczyny, w Polsce powstało spore zapotrzebowanie na urządzenia ułatwiające to zadanie. Ten trend skutecznie wykorzystali producenci wind, którzy zapewniają szeroki wybór nowoczesnych i bezpiecznych dźwigów towarowych. Oprócz specjalistycznych, potężnych platform towarowych zapewniających udźwig nawet do 10 000 kg, w Polsce dostępne są m.in. takie sprzęty jak:
- platforma nożycowa,
- winda osobowo-towarowa,
- winda budowlana,
- mały dźwig gastronomiczny,
- winda domowa,
- winda meblowa,
- winda parkingowa (do przewozu samochodów).
Jak znaleźć firmy instalujące windy towarowe?
Na polskim rynku jest wielu producentów oferujących przeróżne dźwigi towarowe. Wystarczy wpisać w wyszukiwarce – dźwig towarowy, by dostrzec ogrom możliwości wyboru. Warto jednak przyjrzeć się uważnie – co możemy u nich kupić. Dlaczego? Bo tylko nieliczne firmy, które zajmują się dystrybucją i montażem tego sprzętu, posiadają w swojej ofercie certyfikowane, bezpieczne dźwigi od wiodących producentów.
Nie jest tajemnicą, że winda towarowa nie należy do najtańszych sprzętów. Ale jak wszędzie, tak i tutaj, w branży dźwigowej, pomiędzy różnymi dostawcami mogą istnieć dość spore różnice cenowe. Szukanie firmy, która oferuje najtańsze rozwiązanie nie jest dobrym pomysłem. Tanie platformy towarowe mają zazwyczaj kiepskie parametry techniczne, co odbija się na efektywności pracy, a niekiedy nawet wpływa na awaryjność urządzenia.
O czym trzeba pamiętać przy zakupie urządzenia dźwigowego?
Decydując się na kupno windy towarowej, opłaci się uzyskać kilka ofert od różnych firm, które je instalują. Wówczas możemy lepiej zorientować się – ile czasu zajmie wykonanie montażu i ile to będzie kosztować. Jeśli firma dźwigowa może zaproponować nam darmową konsultację, fachowe doradztwo i szybko przyśle pracowników do dokonania niezbędnych pomiarów, a na dodatek ma konkurencyjny cennik – taką ofertę należy bardzo poważnie rozważyć.
Warto jednak pamiętać, że koszty za urządzenie dźwigowe nie kończą się w momencie zakupu! Potencjalnym problemem jest to, że czasami firma zajmuje się tylko sprzedażą i montażem windy, a nie chce objąć urządzenia umową serwisową (konserwacja sprzętu). Co gorsza, wielu wykonawców w rzeczywistości tanio instaluje dźwigi, ale nie świadczy usługi – alarm serwis i jeśli nastąpi awaria windy – żądają dodatkowych opłat za takie wezwanie.
Krótkie podsumowanie:
Windy towarowe nie są tanie, a wszelkie prace wykonane w celu konserwacji, naprawy lub modernizacji urządzenia – również się sumują i “wchodzą” w koszty. Na dodatek, brak należytej kontroli technicznej nad podnośnikiem, niefachowy serwis lub jego brak może skrócić żywot różnych komponentów dźwigowych. W praktyce, oznacza to, że rachunki za naprawy windy pojawiają się częściej i prawdopodobnie będą rosły.
Biorąc pod uwagę ten fakt, właściwy wybór firmy, która wykona, zamontuje dźwig i zajmie się jego serwisem – staje się priorytetem. Na co zwrócić uwagę przed zakupem urządzenia? Ważne jest, aby starannie wybrać wykonawcę windy. Dobrym rozwiązaniem będzie wybór urządzenia dźwigowego z gwarancją i rękojmią producenta.
Najnowsze komentarze